Pochłanianie książek, a różne inne sposoby pożytkowania swojego wolnego czasu

Czytanie książek to jeden z popularniejszych sposobów na spędzanie wolnego czasu. W dzisiejszym świecie czynność ta niestety stopniowo wypierana jest przez stosowanie nowoczesnych urządzeń, zazwyczaj urządzeń komputerowych i Internetu. Książki wciąż jednak zachowały sporą grupę miłośników. Można to zaobserwować między innymi w oparciu o obserwacje jak dużo jest osób czytających w autobusach, kolei i pozostałych pojazdach tego rodzaju. Czytanie jest rozrywką w rozumieniu tradycyjnym, poza samej czynności odczytywania wymaga od czytelnika również rozumienia i użycia fantazji. Tym różni się na przykład od oglądania telewizji, która to rozrywka nie wymaga wielkiej refleksji. Oprócz tego poprzez czytanie książek poszerza się zasób słownictwa, a czytelnik jest obyty z zasadami gramatyki i pisowni języka, w którym czyta. Z tej przyczyny ludziom poznającym języki obce często poleca się czytanie książek w tym języku, gdyż poznają oni nowe słowa. Szczególnie poleca się czytanie książek, które już się zna, co uprości zagłębianie się w ich treść.

Co czytać?

dziewczyny podczas czytania

Autor: CollegeDegrees360
Źródło: http://www.flickr.com

Na kwestię „co warto przeczytać?” nie ma jednej odpowiedzi. Wybory czytelnicze zależą bowiem od gustu danego odbiorcy, a każda osoba ten gust ma inny. wybory powinno się więc przeprowadzać metodą prób i błędów.

Jeśli przeglądasz ten wpis, to oznacza, że opisywany temat niezwykle Cię zainteresował. Jeśli tak rzeczywiście jest, to wejdź tu oraz przejrzyj proponowane informacje (http://bsinspekcja.pl/kamera-inspekcyjna-do-kanalizacji/).

Po odszukaniu interesującej i dopasowanej do gustu książce można na przykład zacząć czytać pozostałe książki danego autora. Później można z kolei zapoznać się z innymi książkami w ramach jednego gatunku. W ten sposób podnosi się szanse na trafienie na coś dobrego do czytania. Repertuar czytelniczy na świecie jest ogromny i trudny do zliczenia, każdy więc może trafić na coś dla siebie. Intrygujące propozycje można znaleźć tu –

Czytelnictwo na terenie Polski

Niestety w ostatnich latach widać w kraju drastyczny spadek stopnia czytelnictwa. Z najnowszych badań wnioskuje się, że tylko około jednej trzeciej obywateli kraju sięga po książkę w ciągu całego roku. Istnieje jednak także niezmienna grupa czytelników, którzy czytają książki nagminnie i systematycznie i w ciągu roku sięgają po więcej niż 6. Aktualnie spora liczba ludzi przechodzi od czytania tradycyjnego do ekranowego, a to również powinno liczyć się do rankingów czytelnictwa. Więcej czytają także uczniowie, nierzadko z uwagi na zadawane przez nauczycieli lektury obowiązkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*