Czy aby poleca się wybrać się na wczasy na Kaszuby?

Kaszuby to nazwa określonego regionu kulturowego znajdującego się w północnej części naszego państwa, który tworzy część Pomorza. Na terytorium Kaszub w każdym miejscu można się zetknąć z miejscową ludnością mówiącą w języku kaszubskim. W tym też języku wydawane są przeróżnego rodzaju magazyny i dzienniki, prowadzone miejscowe rozgłośnie radiowe oraz programy telewizyjne. Ludzie planujący spędzenie urlopu na tych terenach bez kłopotu będą mogli porozumiewać się w ojczystym języku polskim, choć większość z Kaszubów dobrze porozumiewa się w języku polskim, choć większa część z nich mówi, że jest on ich drugim językiem. Co ciekawe, alfabet i wymowa w języku kaszubskim mocno różni się od polskich.

na Kaszubach

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
Występuje kilka nowych liter, których wymowa brzmi zupełnie inaczej niż polskich. Ludzie, którzy zainteresują się dziedzictwem kulturowym Kaszubów, muszą wybrać się na wycieczkę po muzeach przedstawiających historię, język, muzykę a nawet zabudowę, którą podziwiać można w Kaszubskim Parku Etnograficznym znajdującym się we Wdzydzach Kiszewskich. Dość spora część Pomorza znajduje się na terenie Kaszub, a wśród nich Mierzeja Helska razem z gminami miejskimi Helem, Jastarnią oraz część Władysławowa.

Od kilku dobrych lat półwysep ten cieszy się ogromną popularnością, głównie wśród młodzieży, spowodowaną dobrymi warunkami do uprawiania rozmaitego rodzaju sportów wodnych. Każdego roku organizowane są tam mistrzostwa w skimboardingu, dyscyplinie polegającej surfowaniu na płytkiej wodzie bądź falach przy użyciu specjalnej deski skimboardowej. Choć cała zabawa z początku wydaje się być banalna, tak naprawdę stanowi niezłe wyzwanie nawet dla prawdziwych sportowców. Mierzeja Helska nęci młodzież również za sprawą organizacji sporej ilości imprez i festiwali o tematyce i rytmach pasującym do najnowszych trendów w świecie mody i muzyki.

Wszystko to, co jest w tej chwili najbardziej przebojowe, na pewno spotkasz dokładnie w tym miejscu.

Urlop na Kaszubach (tutaj znacznie więcej: ośrodek wypoczynkowy Kaszuby) to sposobność zapoznania się z kulturą kaszubską, zapoznanie się z jej historią i podobnym lecz jednocześnie odmiennym językiem w porównaniu do naszego języka polskiego. To również zwariowana zabawa na Mierzei Helskiej pośród tysięcy młodych ludzi, którzy wybierają to miejsce ze względu na sport (zobacz także kaski do wspinaczki) oraz nieprzerwane imprezy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*