
Zwrotem dla wsi był rok 1873, tj. rok połączenia Niemiec. Od tego czasu wieś Polanica-Zdrój została uzdrowiskiem. W trzydzieści lat potem kuracjusz miał możliwość przebierać spośród dziesiątki hoteli ulubiony hotel Polanica Zdrój (sprawdź przykłady). Z początkiem XX w. miejscowość kuracyjna ma swe „złote czasy”. Wskutek skutecznej reklamy podróże do Polanicy-Zdrój zrobiły się niezwykle modne. W 1933 roku zostaje opublikowany informator po polsku dla kuracjuszy. Podobna sytuacja trwała aż do II Wojny. Kurort zyskał międzynarodową renomę. Po Drugiej Wojnie miejscowość uzyskuje prawa miejskie.
Dziś Polanica-Zdrój oferuje turyście dobrze rozwiniętą sieć tras pieszej turystyki. Można przechadzając się nimi podziwiać drzewa świerkowe a także młodsze, wprowadzone celowo lasy bukowe. Z uwagi na swe położenie w Kotlinie Kłodzkiej, Polanica-Zdrój jest doskonałym miejscem dla odpoczynku tak weekendowego jak i letniego. Gościem kurortu była między innymi pisarka Maria Dąbrowska.
Podgórski klimat jest szczególnie korzystny tym z nas którzy usiłują rzucić palenie albo borykają się ze schorzeniami układu oddechowo. Warto zatem planując letnie wojaże wbić w przeglądarkę wyrażenie: hotel (mazury noclegi nad jeziorem) Polanica Zdrój. Interesujące jest to, że uzdrowisko jest prekursorem w sferze chirurgii plastycznej. Powstał tu pierwszy w Naszym kraju szpital o owej specjalizacji (zobacz ofertę hotelu w Polanicy Zdrój).
Kolejną ciekawostką – tym razem lingwistyczną – jest spór językowy tyczący się nazwy tejże miejscowości. Do 1925 roku niemiecka nazwa wsi pisana była z błędem ortograficznym „Zdrój-Polanica”, odwrotnie niż zostało to uniwersalnie przyjęte.