Nim wsiądziemy na rower

Podczas długich zimowych miesięcy marzmy o chwili, gdy wreszcie wybierzemy się na wycieczkę naszym rowerem. Pamiętajmy, że zimowe miesiące to najlepszy czas na przygotowanie się do sezonu. Warto wyszukać pobliski sklep rowerowy, by zaopatrzyć się w wyeksploatowane części, środki do czyszczenia i konserwacji roweru, oleje, smary lub inne akcesoria, gdyż właśnie wtedy możemy liczyć na przystępne ceny. Warto zakupić atestowany kask, gdyż może zabezpieczyć nas przed urazem głowy. Jeśli mamy dzieci, zadbajmy o ich prawidłowe przewożenie.

Niezwykle ważny jest też profesjonalny strój, który ochroni nas przez zimnem i sprawi, że jazda będzie wygodna. Najpierw jednak nasz rower trzeba gruntownie umyć i poddać konserwacji. Jeśli wyczyściliśmy rower po minionym sezonie, a potem wstawiliśmy go w suche, zabezpieczone przed mrozem miejsce, mamy większość problemów z głowy.

rama rowerowa

Autor: Russ
Źródło: http://www.flickr.com

katastrofalne dla naszego pojazdu jest przechowywanie go np. na balkonie.

Czas na wielkie mycie

Podczas mycia i konserwacji naszego pojazdy pomocne okażą się niektóre akcesoria rowerowe. Warto zakupić specjalny komplet szczotek, osobnych do czyszczenia ramy i kół, a osobnych do układu napędowego. Mają krótkie, odpowiednio twarde włosie, które nie uszkodzi farby i umożliwi dotarcie w niedostępne miejsca. Po usunięciu szczotką błota myjemy rower w wannie, szorując szczotką i rozcieńczonym płynem do mycia naczyń każde miejsce oprócz koronek wielotrybu i polewamy wodą. Następnie pozostawiamy pojazd w wannie, by spłynęła z niego woda, a następnie wycieramy go suchą szmatką. Osobno czyścimy łańcuch – możemy albo zdjąć go i włożyć do szklanego pojemnika ze specjalnym środkiem, albo skorzystać z maszynki do czyszczenia łańcucha. Przerzutki wyczyścimy szczoteczką z krótkim włosem – osobom, które nie mają wprawy w majsterkowaniu, nie polecamy ich rozkręcania – lepiej zrobić to w serwisie.

Kontrolujemy stan techniczny

Gdy nasz pojazd jest czysty i suchy, możemy dokonać jego oględzin by sprawdzić, jakie części rowerowe należy wymienić. Na początku sprawdzamy stan opon oraz hamulców, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Linki od hamulców i przerzutek nie powinny być przerwane lub powyginane. Klocki hamulcowe powinny dochodzić w równym stopniu do obręczy, nie spadać ani nie blokować koła. Stan ich amortyzacji poznamy po tym, czy jest widoczny fabryczny wzorek na klocku.

Zaintrygował Cię taki post? To ekstra, jednak kliknij ten odnośnik, gdyż dodatkowo mamy także inny podobny artykuł, który warto zobaczyć ponadto (http://www.viva-bus.com.pl/przewoz-pracownikow-wroclaw/).

Sprawdzamy, czy dokręcona jest kierownica, siodełko oraz czy łańcuch rowerowy nie zardzewiał i nie ma zbyt dużego luzu. Zaleca się stosować zasadę, że łańcuch wymieniamy co 1500-2000 km, kontrolując przy okazji w serwisie przerzutki. Wreszcie, gdy rower dobrze wyschnie, powinniśmy nasmarować łańcuch, linki od hamulców i przerzutek, łożyska kierownicy oraz ramiona amortyzatora.

zębatka w rowerze

Autor: beth h
Źródło: http://www.flickr.com

Trzeba bezwzględnie stosować do tego specjalistyczne oleje i smary, które nabędziemy, odwiedzając sklep rowerowy.

Dodatkowe akcesoria rowerowe

Zgodnie z obowiązującymi przepisami niezbędne do przewożenia naszych pociech są foteliki rowerowe – w sklepach ze sprzętem rowerowym mamy do wyboru ich bogaty asortyment. Możemy kupić standardowy fotelik montowany za siedzeniem rowerzysty (wersje do 15 i do 22 kg) lub montowany na ramie (do 15 kg), który umożliwia lepszy kontakt z dzieckiem. Równie interesująca propozycją jest przyczepka lub tzw. wózek rowerowy, które lepiej chronią naszą pociechę przed warunkami atmosferycznymi. Zajmują jednak dużo miejsca i są stosunkowo drogie. Odzież rowerowa to osobny temat, który wbrew pozorom jest atrakcyjny nie tylko dla pań. specjalna odzież zagwarantuje nam ciepło oraz komfort jazdy, jest lekka, zbudowana z kilku warstw i atrakcyjna wizualnie –>–> *oferta* . Bielizna wykonana z syntetyków takich jak Thermolite czy Coolmax umożliwia naszej skórze oddychanie, a zarazem zapewnia ciepło. Warto nabyć bluzę typu Polatec – w specjalistycznych sklepach mamy do wyboru ich różne grubości. Spodnie z lycry posiadające specjalną wkładkę w kroku ochronią nas przed otarciami i są dobrym amortyzatorem, a specjalistyczna kurtka np. z GoreTexu z wydłużonym tyłem zabezpieczy nas dzięki rzepom i gumkom przed wiatrem. Tak przygotowani do sezonu, możemy spokojnie wypatrywać wiosny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*