Pokoje we Władysławowie

Władysławowo to pokaźny port rybacki, znany ośrodek odpoczynkowy oraz wakacyjna baza dla wczasowiczów planujących wypoczynek nad morzem Bałtyckim. Miasto mieści się u nasady Mierzei Helskiej – najbardziej długiego polskiego półwyspu (trzydzieści cztery kilometry) rozdzielającego zatoki Pucką oraz Gdańską. Miasto obejmuje trzy nadmorskie kąpieliska takie jak: Karwia, Jastrzębia Góra, Chłapowo i Chałupy, które poniekąd leżą na obszarze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Plaża we Władysławowie

Autor: MatthiasHaas67
Źródło: http://www.flickr.com/
Najciekawszym budynkiem w mieście jest Dom Rybaka, który ma wieżę widokową, wystawę rzeźby kaszubskiej, galerię fotograficzną i restaurację. Z górnego tarasu wieży widokowej umieszczonego na wysokości sześćdziesięciu pięciu metrów, roztacza się panorama na przylądek Rozewie, Zatokę Pucką i Mierzeję Helską. Najcenniejszym zabytkiem sakralnym we Władysławowie jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Wśród władysławowskich obiektów kulturalnych warto wymienić: Centrum Pamięci Generała Hallera i Błękitnej Armii znajdujące się w willi, w której w przeszłości zamieszkiwał generał, Muzeum Przyrodnicze Nadmorskiego Parku Krajobrazowego a także Prywatne Muzeum Motyli w Domu Rybaka. Na osiedlu Rozewie znajduje się Latarnia Morska która została zbudowana w XVIII wieku i odrestaurowana w XIX w.. We Władysławowie mieści się też port, którego zachodni falochron sprawuje funkcję turystycznego mola. Wielbicieli sportu bezsprzecznie przyciągnie Aleja Gwiazd Sportu w otwartym dla wczasowiczów ośrodku olimpijskim w dzielnicy Cetniewo. Aleja rozciąga się od ulicy Księdza Merkleina aż do zejścia nad morze Bałtyckie i pokryta jest granitowymi tablicami z gwiazdami, na których umieszczono nazwiska sportowców i trenerów. Każdego lata aranżowane są tu uroczystości dodania nowych sław.

Chlubą władysławowskich kąpielisk są rozległe i piaszczyste plaże (szerzej na ten temat ). Wybrzeże objęte granicami miasta ma długość dwudziestu trzech kilometrów i jest bardzo urozmaicone – od plaż przykrytych drobnym, białym piaskiem w priorytetowych kąpieliskach, po skalistą plażę na Rozewiu. Szczególnie popularnym kąpieliskiem są Chałupy – dawna kolonia rybacka z bajeczną, rozległą plażą i szkołą windsurfingową. Tutejsze płyciutkie i harmonijne wody są wyjątkowe przychylne do uprawiania tego sportu. Miejscowość stała się popularna dzięki przebojowi Zbigniewa Wodeckiego „Chałupy welcome to” rozsławiającego tutejszą plażę golasów.

We Władysławowie są organizowane rozliczne, przyciągające imprezy kulturalne, m.in. (fajna strona) Letnie Koncerty Organowe i Kameralne, Jarmark Morski, Majówka połączona z wieloma imprezami akompaniującymi: Internetowym Rajdem Rowerowym, Zlotem Koniarzy, Zlotem Miłośników Samochodów Terenowych i pokazem latawców, Noc Świętojańska, Rybka we Władku, Kaszubskie Łodzie pod Żaglami i Festiwal Dorsza. Wczasowiczów wybierających nadmorskie nocleg świnoujście apartamenty Władysławowo wielokrotnie zadziwiło oceanem atrakcji jak również sezonowych imprez.

Na gości przyjeżdżających do miejscowości czeka wiele różnorodnych dodatkowych atrakcji, między innymi: Lunapark Sowiński z najwyższą kolejką górską w Polsce, „ciuchcia” kursująca na trasie Władysławo – Jastrzębia Góra, rejsy kutrem rybackim, czy też loty paralotnią z klifu.

Charakterystycznymi częściami krajobrazu Nadmorskiego Parku Krajobrazowego będącego częścią Władysławowa, są strome klify, urzekające wąwozy, rozległe piaszczyste plaże i bory sosnowe. Na jego obszarze utworzono parę rezerwatów przyrody, m.in. Dolinę Chłapowską ochraniającą nadmorską dolinę erozyjną i interesującą roślinność porastającą krawędź Kępy Swarzewskiej. Park dysponuje doskonałymi warunkami do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa przybrzeżnego, zarówno na otwartych wodach Bałtyku, jak i w Zatoce Puckiej.
Posted in Bez kategoriiTagged

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*